Erhan Demircioğlu

PROJENİN AMACI:

Bir güneş panelinin çıkış gücü, panele düşen ışığın miktarına bağlıdır. Kış dönemlerinde şiddetli kar yağışlarından dolayı güneş panelinin yüzeyinin güneş ışığı geçirememesi nedeniyle panel çıkış gücü azalmaktadır. Bu proje çalışmasında tasarlanan bir akıllı sistem ile kar yağışının tespit edilmesiyle güneş panelleri ısıtılmış ve üzerindeki kar yığınından temizlenmiştir. Böylelikle kış aylarındaki verim kayıplarının önüne geçilmiş maksimum performans sağlanmıştır.

İNOVATİF YAN/FAYDA:

Bu proje çalışması ile kış aylarında yoğun kar yağışının olduğu dönemlerde güneş panellerinin performanslarını koruyarak verimli elektrik üretmelerini sağlayan akıllı bir sistem tasarlanmıştır. Söz konusu projenin piyasada benzer örnekleri yoktur. Ayrıca çok önemli bir soruna çözüm getirmesi bu projenin en önemli inovatif yanıdır

PROJENİN ÖZETİ:

Güneş panelleri bulutlu havalarda bile elektrik üretebilen sistemlerdir. Elektrik üretimini etkileyen en önemli faktör panel yüzeyinin kapanması neticesinde güneş ışığının fotovoltaik hücrelere ulaşmamasıdır. Kış aylarında yoğun kar yağışı sebebiyle elektrik üretiminde azalmalar görülmektedir. Güneş panelinin yüzeyindeki camın özel bir kimyasal madde ile kaplanmış olmasından ötürü karlı havalarda ufak bir güneş ışığı temasıyla panel yüzeyinde biriken kar yığını kendiliğinden erimektedir. Bazen de panellerin sahip olduğu eğimden dolayı kar yığınları kendiliğinden kaymaktadır. Fakat gece saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı panel tarafından eritilememekte ve panel yüzeyi karla kaplanmaktadır. Ancak gündüz güneşin doğmasıyla yavaş yavaş erime gerçekleşmekte bu durumda uzun bir zaman almaktadır.

Bu zaman aralığındaki enerji üretim kaybını ortadan kaldırmak ve panel yüzeylerinin kar yığınlarından temizlenmesini sağlamak adına bir akıllı uygulama geliştirilmiştir. Söz konusu projede yer alan bir mikrodenetleyici sayesinde kar yağışları otomatik olarak algılanmış ve buna bağlı olarak panel altına yerleştirilmiş ısıtma sistemi devreye alınmıştır. Isıtma sonucu panel yüzeyindeki kar yığınları eritilmiş ve tutunmaya çalışan kar yığınlarına da engel olunmuştur. Isıtma sistemi, panel kar yığınından temizlendikten sonra devreden çıkmaktadır. Böylelikle gece geç saatlerde bile güneş panellerinin yüzeyi yoğun kar yağışına aldırmadan açık olacaktır.

PROJENİN ÜSTÜNLÜK VE FARKLILIKLARI:

  • Tasarlanan sistemin basit ve ucuz bileşenlerden oluşması.
  • Yazılımının geliştirilmeye açık olması.
  • Panel yüzeylerini kar yığınlarından temizleyerek elektrik üretimindeki kesintilerin önüne geçebilmesi.
  • Kar yağışını mikrodenetleyici karta bağlı sensör vasıtasıyla otomatik olarak algılaması.
  • Kar yağışını algıladığında otomatik olarak ısıtma sistemini devreye alması ve kar yağışı durduğunda otomatik olarak ısıtma sistemini devreden çıkarması.

Demircioğlu'na abone olun

En son gönderileri doğrudan gelen kutunuza alın