Erhan Demircioğlu

Güneş enerjisinden elektrik üretiminde iki ana problem vardır. Bunlardan ilki yazın yüksek sıcaklıktan ötürü güneş panelinin veriminin düşmesidir.

Güneş panelleri yarıiletkenlerden oluşurlar.

Elektrik üretmek için güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Ancak ısınırlarsa performanslarında düşüş meydana gelir. Parlak güneşli bir günde tipik bir güneş paneli 110 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklara ulaşacaktır. Bu, sıcak bir günde verimi % 43'e kadar veya her 1 ° C sıcaklık artışı için % 0,5 azaltabilir. Standart güneş panelleri tipik olarak güneş ışımasının yalnızca % 10-15'ini elektriğe dönüştürür ve geri kalanı atık ısı olarak panel üzerinde birikir.

PHOTOTHERMA NEDİR ?

Phototherma, Demircioğlu Alternatif Enerji Sistemleri tarafından geliştirilen mevcut güneş panellerini Dünya'nın en verimli hibrid güneş panellerine dönüşmesini sağlayan tak-çıkar bir modüldür.

PHOTOTHERMA NASIL ÇALIŞIR ?

Phototherma Hybrid Modüller, içlerinde termoelektrik elemana sahip yapılar bulundurmaktadır. Yazın güneş paneli üzerinde oluşan atık ısıdan ekstra elektrik üreterek panel arkasına yerleştirilmiş olan soğutucu fanları çalıştırırlar. Böylelikle herhangi bir enerji harcamadan güneş panellerinin soğutulması gerçekleştirilir. Kışın da güneş paneli yüzeyinde 1 cm kar kalınlığı tespit edildiğinde modül içinde yer alan termoelektrik elemanlara elektrik uygulanarak paneller alttan ısıtılır. Her iki dönemde geliştirlen özel yazılımla kontrol edilmektedir.

TEST SONUÇLARI

Bu çalışma, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) 2209-B Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında 1139B411702333 numaralı proje ile 4.000 TL destek alınmıştır. Alınan destekle ön çalışmalar ve laboratuvar testleri gerçekleştirilmiştir.

Demircioğlu'na abone olun

En son gönderileri doğrudan gelen kutunuza alın